Palit GTX 780 JetStream 6 GB
Graphics Card Palit GTX 780 JetStream 6 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 780 JetStream 6 GB
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
10.09.2013
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #9591
Performance
Synthetic Score
4,809
Efficiency
mid
The Palit GTX 780 JetStream 6 GB graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 10.09.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 561 mm² die contains approximately 7.1 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 902 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 954 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.09.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-301-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 902 MHz |
| Boost Clock | 954 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 45.79 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 183.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 183.2 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.61% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.