Palit GTX 750 Ti KalmX
Graphics Card Palit GTX 750 Ti KalmX — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 750 Ti KalmX
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #10164
Performance
Synthetic Score
3,901
PassMark
3,901
Efficiency
entry
The Palit GTX 750 Ti KalmX (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.02.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 148 mm² die contains approximately 1.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 86.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 1020 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1085 MHz. The TDP level for this model is 60 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-400-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1085 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 43.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 388.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 43.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 901 |
| PassMark (G2D Mark) | 532 |
| TPU Index Score | 4.02% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.