Palit GTX 460 Sonic
Graphics Card Palit GTX 460 Sonic — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 460 Sonic
Nvidia GeForce 400
•
GF104
•
12.07.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
160W
🏆 Top #11227
Performance
Synthetic Score
2,272
PassMark
2,272
Efficiency
entry
The Palit GTX 460 Sonic (Fermi) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.07.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 332 mm² die contains approximately 2.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 336 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 115.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 675 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.07.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF104-325-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF104 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 675 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1041 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 39.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 940.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 78.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 272 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 2.67% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.