Palit GTX 1080 Ti Super JetStream
Graphics Card Palit GTX 1080 Ti Super JetStream — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 1080 Ti Super JetStream
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3835
Performance
Synthetic Score
19,624
PassMark
18,590
Efficiency
high
The Palit GTX 1080 Ti Super JetStream (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 10.03.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 11.8 billion transistorsistors transistors on a 471 mm² die. The core configuration includes 3584 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR5X memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 484.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 1556 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1670 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1556 MHz |
| Boost Clock | 1670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 285 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 147 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 374.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 187 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 11.97 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 374.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 22.89% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.