Palit GTX 1080 OC Super JetStream 11Gbps
Graphics Card Palit GTX 1080 OC Super JetStream 11Gbps — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 1080 OC Super JetStream 11Gbps
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
20.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4054
Performance
Synthetic Score
18,931
Efficiency
high
Palit GTX 1080 OC Super JetStream 11Gbps is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 20.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 314 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 352.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1708 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1847 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.04.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-410-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1708 MHz |
| Boost Clock | 1847 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 352.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 285 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 118.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 295.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 147.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 295.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 17.30% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.