Palit GTX 1060 Super JetStream
Graphics Card Palit GTX 1060 Super JetStream — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 1060 Super JetStream
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
05.01.2018
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6839
Performance
Synthetic Score
10,611
Efficiency
mid
The Palit GTX 1060 Super JetStream graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 05.01.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1620 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1848 MHz under load. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.01.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1620 MHz |
| Boost Clock | 1848 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 31 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 88.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 147.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 73.92 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.73 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 147.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 11.60% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.