Palit GT 740 Low Profile
Graphics Card Palit GT 740 Low Profile — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GT 740 Low Profile
Nvidia GeForce 700
•
GK107
•
29.05.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
64W
🏆 Top #11838
Performance
Synthetic Score
1,403
PassMark
1,426
Efficiency
low
The Palit GT 740 Low Profile (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 29.05.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 118 mm². The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.19 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 993 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 64 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK107-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 64 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 8, P2011 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.944 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 31.78 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 762.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 31.78 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 426 |
| PassMark (G2D Mark) | 351 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.