Palit GT 610 2 GB
Graphics Card Palit GT 610 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GT 610 2 GB
Nvidia GeForce 600
•
GF119S
•
02.04.2012
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
29W
🏆 Top #13275
Performance
Synthetic Score
325
PassMark
334
Efficiency
low
The Palit GT 610 2 GB (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 02.04.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 79 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 48 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.37 GB/s. In standard mode, the core operates at 810 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 29 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.04.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF119-300-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF119S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 79 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 48 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 898 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1796 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.37 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 29 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1310 SKU 1, P1310 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 155.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.96 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 334 |
| PassMark (G2D Mark) | 134 |
| TPU Index Score | 0.57% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.