Palit CMP 30HX
Graphics Card Palit CMP 30HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit CMP 30HX
GeForce Mining GPUs
•
TU116
•
25.02.2021
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
125W
🏆 Top #11908
Performance
Synthetic Score
1,337
PassMark
5,347
Efficiency
mid
The Palit CMP 30HX graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 25.02.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 284 mm². For graphics processing, 1408 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 336.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1530 MHz with dynamic acceleration capability up to 1785 MHz. The nominal thermal design power is 125 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.02.2021 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | TU116-100-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 229 x 35 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 90 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 157.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.05 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 157.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 347 |
| PassMark (G2D Mark) | 171 |
| TPU Index Score | 12.59% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.