Palit 8800 GTS Sonic 1 GB
Graphics Card Palit 8800 GTS Sonic 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit 8800 GTS Sonic 1 GB
GeForce 8800
•
G92
•
11.12.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
135W
🏆 Top #12863
Performance
Synthetic Score
552
PassMark
550
Efficiency
low
The Palit 8800 GTS Sonic 1 GB graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 11.12.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.8 billion transistorsistors transistors on a 324 mm² die. For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 52.48 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 135 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 11.12.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G92-400-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 820 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1640 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 52.48 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 135 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P393 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 46.72 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 467.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 550 |
| PassMark (G2D Mark) | 66 |
| TPU Index Score | 1.90% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.