ONDA RTX 3060 AEGIS
Graphics Card ONDA RTX 3060 AEGIS — Specifications, Tests & Benchmarks
ONDA RTX 3060 AEGIS
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
12.01.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #4978
Performance
Synthetic Score
16,754
PassMark
16,754
Efficiency
high
The ONDA RTX 3060 AEGIS (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.01.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.0 billion transistorsistors transistors on a 276 mm² die. The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 28 specialized cores for ray rendering and 112 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 360.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1320 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1777 MHz. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 199 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.74 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 199 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 754 |
| PassMark (G2D Mark) | 966 |
| TPU Index Score | 20.87% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.