ONDA GTX 1650 Aegis
Graphics Card ONDA GTX 1650 Aegis — Specifications, Tests & Benchmarks
ONDA GTX 1650 Aegis
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
23.04.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8071
Performance
Synthetic Score
7,872
PassMark
7,872
Efficiency
mid
The ONDA GTX 1650 Aegis graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 23.04.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 128.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1485 MHz with dynamic acceleration capability up to 1665 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 229 x 35 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 53.28 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 93.24 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.97 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 93.24 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 554 |
| TPU Index Score | 8.42% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.