ONDA GTX 1060
Graphics Card ONDA GTX 1060 — Specifications, Tests & Benchmarks
ONDA GTX 1060
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
18.08.2016
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #7220
Performance
Synthetic Score
9,829
PassMark
9,829
Efficiency
mid-high
The ONDA GTX 1060 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 18.08.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.4 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 1152 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1506 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1708 MHz. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.08.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 9 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1708 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 432 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 81.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 123 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 61.49 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 3.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 123 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 829 |
| PassMark (G2D Mark) | 774 |
| TPU Index Score | 9.67% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.