OCZ 8800 GTX
Graphics Card OCZ 8800 GTX — Specifications, Tests & Benchmarks
OCZ 8800 GTX
GeForce 8800
•
G80
•
08.11.2006
•
768 MB
•
GDDR3
•
384 bit
•
155W
🏆 Top #12840
Performance
Synthetic Score
556
PassMark
556
Efficiency
low
The OCZ 8800 GTX (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.11.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 484 mm². For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 86.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 576 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 155 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.11.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 96 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 155 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P355 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13.82 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36.86 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 345.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 556 |
| PassMark (G2D Mark) | 80 |
| TPU Index Score | 1.47% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.