OCPC RTX 3050
Graphics Card OCPC RTX 3050 — Specifications, Tests & Benchmarks
OCPC RTX 3050
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
04.01.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #6305
Performance
Synthetic Score
12,510
PassMark
12,510
Efficiency
mid-high
OCPC RTX 3050 is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 04.01.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 12.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 276 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 20 RT Cores for ray tracing, and 80 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1552 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1777 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 510 |
| PassMark (G2D Mark) | 918 |
| TPU Index Score | 12.88% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.