Xbox GPU
Graphics Card Xbox GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Xbox GPU
GeForce Microsoft
•
NV2A
•
15.11.2001
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14675
Performance
Synthetic Score
9
Efficiency
low
The Xbox GPU graphics adapter is based on the advanced Kelvin architecture. NVIDIA announced this model on 15.11.2001. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 142 mm². The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 233 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 15.11.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Game Console |
| Series | GeForce Microsoft |
| GPU Variant | XGPU |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV2A |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 57,000.0 million |
| Die Size | 142 mm² |
| Transistor Density | 401,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 233 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 260 x 100 mm |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.4 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 932 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1864 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.