Vanta LT
Graphics Card Vanta LT — Specifications, Tests & Benchmarks
Vanta LT
GeForce TNT2
•
NV5
•
01.03.2000
•
8 MB
•
SDR SDRAM
•
64 bit
🏆 Top #14104
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The Vanta LT graphics card from NVIDIA is built on the Fahrenheit architecture and was officially introduced on 01.03.2000. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 63 mm². The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 0.78 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 105 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.03.2000 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce TNT2 |
| GPU Variant | Vanta LT |
GPU
| Architecture | Fahrenheit |
| Codename | NV5 |
| Process Node | 250 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 15,000.0 million |
| Die Size | 63 mm² |
| Transistor Density | 238,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 2 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 105 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.78 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 2x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 6.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 210 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 210 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.