Tesla X2070
Graphics Card Tesla X2070 — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla X2070
GeForce x20xx
•
GF100
•
25.07.2011
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
225W
🏆 Top #10935
Performance
Synthetic Score
2,540
Efficiency
low
Tesla X2070 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 25.07.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 529 mm² die contains approximately 3.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 448 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 177.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 651 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 225 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 25.07.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x20xx |
| GPU Variant | GF100-876-A3 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF100 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,100,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 651 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 924 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 177.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18230 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36460 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 582.8 GFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 3.67% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.