Tesla V100 SXM2 32 GB
Graphics Card Tesla V100 SXM2 32 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla V100 SXM2 32 GB
GeForce Vxx
•
GV100
•
27.03.2018
•
32 GB
•
HBM2
•
4096 bit
•
250W
🏆 Top #8420
Performance
Synthetic Score
7,102
Efficiency
mid
The Tesla V100 SXM2 32 GB graphics card from NVIDIA is built on the Volta architecture and was officially introduced on 27.03.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 21.1 billion transistorsistors transistors on a 815 mm² die. The core configuration includes 5120 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 640 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 32 GB. The bus width is 4096 bit bits, and the peak data exchange rate is 898.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1290 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1530 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 27.03.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Vxx |
GPU
| Architecture | Volta |
| Codename | GV100 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,100,000.0 million |
| Die Size | 815 mm² |
| Transistor Density | 25,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| Tensor Cores | 640 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1290 MHz |
| Boost Clock | 1530 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 877 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1754 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 898.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 195800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 489600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 7.83 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 30.06% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.