Tesla V100 SXM2 16 GB
Graphics Card Tesla V100 SXM2 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla V100 SXM2 16 GB
GeForce Vxx
•
GV100
•
26.11.2019
•
16 GB
•
HBM2
•
4096 bit
•
250W
🏆 Top #9047
Performance
Synthetic Score
5,707
PassMark
12,746
Efficiency
mid-high
Tesla V100 SXM2 16 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Volta architecture, released on 26.11.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 21.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 815 mm². The model's computational arsenal includes 5120 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 640 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 4096 bit bits, and the peak data exchange rate is 1157.12 GB/s. The GPU's base clock speed is 1245 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1597 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 26.11.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Vxx |
GPU
| Architecture | Volta |
| Codename | GV100 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,100,000.0 million |
| Die Size | 815 mm² |
| Transistor Density | 25,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| Tensor Cores | 640 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1245 MHz |
| Boost Clock | 1597 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1106 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1157.12 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Board Number | PG500 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 204400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 511000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 32.71 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 8.18 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 746 |
| PassMark (G2D Mark) | 701 |
| TPU Index Score | 31.36% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.