Tesla V100 DGXS 16 GB
Graphics Card Tesla V100 DGXS 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla V100 DGXS 16 GB
GeForce Vxx
•
GV100
•
27.03.2018
•
16 GB
•
HBM2
•
4096 bit
•
250W
🏆 Top #9051
Performance
Synthetic Score
5,653
Efficiency
mid
The Tesla V100 DGXS 16 GB graphics adapter is based on the advanced Volta architecture. NVIDIA announced this model on 27.03.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 815 mm² die contains approximately 21.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 640 Tensor Cores. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 4096 bit bits, and the peak data exchange rate is 897.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1354 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1582 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 27.03.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Vxx |
GPU
| Architecture | Volta |
| Codename | GV100 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,100,000.0 million |
| Die Size | 815 mm² |
| Transistor Density | 25,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| Tensor Cores | 640 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1582 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 876 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1752 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 897.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Board Number | PG500 SKU 201 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 202500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 506200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 32.40 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 8.10 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 31.06% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.