Tesla T4G
Graphics Card Tesla T4G — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla T4G
GeForce Txx
•
TU104
•
13.09.2018
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
70W
🏆 Top #9658
Performance
Synthetic Score
4,610
Efficiency
mid
Tesla T4G is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 13.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 40 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 585 MHz with dynamic acceleration capability up to 1590 MHz. The TDP level for this model is 70 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 13.09.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Txx |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 585 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 70 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG183 SKU 200 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 101800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 254400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 65.13 TFLOPS (8:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 254.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 19.68% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.