Tesla M60
Graphics Card Tesla M60 — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla M60
GeForce Mxx
•
GM204
•
30.08.2015
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #11458
Performance
Synthetic Score
1,709
PassMark
7,002
Efficiency
mid
The Tesla M60 graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 30.08.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 398 mm² die contains approximately 5.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 557 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1178 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Mxx |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 557 MHz |
| Boost Clock | 1178 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG402 SKU 40 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 75390 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 150800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.83 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 150.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 002 |
| PassMark (G2D Mark) | 471 |
| TPU Index Score | 9.58% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.