Tesla K20m
Graphics Card Tesla K20m — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla K20m
GeForce Kxx
•
GK110
•
05.01.2013
•
5 GB
•
GDDR5
•
320 bit
•
225W
🏆 Top #11681
Performance
Synthetic Score
1,496
PassMark
4,432
Efficiency
mid
Tesla K20m is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 05.01.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.1 billion transistorsistors transistors on a 561 mm² die. For graphics processing, 2496 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 5 GB. Thanks to the 320 bit-bit bus, bandwidth reaches 208.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 706 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 225 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 05.01.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Kxx |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2496 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 208 |
| Render Output Units (ROP) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 706 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1300 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 208.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.25 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2081 SKU 208 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 36710 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 146800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.52 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.17 TFLOPS (1:3) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 432 |
| PassMark (G2D Mark) | 210 |
| TPU Index Score | 7.47% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.