Tesla C2090
Graphics Card Tesla C2090 — Specifications, Tests & Benchmarks
Tesla C2090
GeForce x20xx
•
GF110
•
25.07.2011
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #11647
Performance
Synthetic Score
1,533
Efficiency
low
The Tesla C2090 graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 25.07.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 520 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 177.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 651 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 25.07.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x20xx |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 651 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 924 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 177.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20830 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 41660 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 666.1 GFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.51% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.