Switch 2 GPU
Graphics Card Switch 2 GPU — Specifications, Tests & Benchmarks
Switch 2 GPU
GeForce Nintendo
•
GA10B
•
05.06.2025
•
12 GB
•
LPDDR5X
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #10681
Performance
Synthetic Score
2,951
Efficiency
entry
Switch 2 GPU is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 05.06.2025. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses ?istors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 12 specialized cores for ray rendering and 48 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of LPDDR5X memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 102.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 561 MHz with dynamic acceleration capability up to 1400 MHz. The TDP level for this model is 40 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.06.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Nintendo |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA10B |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Die Size | 200 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Tensor Cores | 48 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 561 MHz |
| Boost Clock | 1400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Dimensions (L x W x H) | 272 x 14 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 67200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.60 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 2.15 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.