STG-2000
Graphics Card STG-2000 — Specifications, Tests & Benchmarks
STG-2000
GeForce NV1
•
NV1
•
30.09.1995
•
1 MB
•
FPM RAM
•
64 bit
•
2W
🏆 Top #14065
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The STG-2000 (modern) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 30.09.1995. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 135 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of FPM RAM memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 0.39 GB/s. In standard mode, the core operates at 75 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 2 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 30.09.1995 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce NV1 |
| GPU Variant | STG2000X-B |
GPU
| Codename | NV1 |
| Process Node | 500 nm (ST) |
| Transistor Count | 1,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 7,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 75 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 50 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 MB |
| Memory Type | FPM RAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.39 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 2 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 1.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 75 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 75 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.