RTX A5500
Graphics Card RTX A5500 — Specifications, Tests & Benchmarks
RTX A5500
GeForce Ax000
•
GA102
•
22.03.2022
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
230W
🏆 Top #1498
Performance
Synthetic Score
27,329
PassMark
21,335
Efficiency
high
The RTX A5500 graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 22.03.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. The model's computational arsenal includes 10240 universal processors. Also available are 80 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 768.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1080 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1665 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 230 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1080 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 768.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 159800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 532800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 34.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 34.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 532.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 335 |
| PassMark (G2D Mark) | 928 |
| TPU Index Score | 43.38% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.