RTX A4500 Embedded
Graphics Card RTX A4500 Embedded — Specifications, Tests & Benchmarks
RTX A4500 Embedded
GeForce Ax000
•
GA104
•
30.03.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
80W
🏆 Top #3179
Performance
Synthetic Score
21,107
PassMark
21,107
Efficiency
high
The RTX A4500 Embedded graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 30.03.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. For graphics processing, 5888 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 184 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 384.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 510 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1215 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 80 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 30.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 510 MHz |
| Boost Clock | 1215 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 223600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.31 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 223.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 107 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 21.78% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.