NVIDIA RTX A40-4Q
Graphics Card NVIDIA RTX A40-4Q — Specifications, Tests & Benchmarks
NVIDIA RTX A40-4Q
GeForce Axx
•
GA102
•
05.10.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
300W
🏆 Top #12242
Performance
Synthetic Score
1,043
PassMark
13,900
Efficiency
mid-high
The NVIDIA RTX A40-4Q (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 05.10.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 628 mm² die contains approximately 28.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10752 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 84 RT Cores and 336 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 695.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1305 MHz with dynamic acceleration capability up to 1740 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.10.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Axx |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1305 MHz |
| Boost Clock | 1740 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1812 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 695.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 8-pin EPS |
| Board Number | PG133 SKU 200 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 194.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 584.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 37.42 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.42 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 584.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 900 |
| PassMark (G2D Mark) | 489 |
| TPU Index Score | 46.11% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.