RTX 500 Mobile Ada Generation
Graphics Card RTX 500 Mobile Ada Generation — Specifications, Tests & Benchmarks
RTX 500 Mobile Ada Generation
GeForce x000A
•
AD107
•
26.02.2024
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
35W
🏆 Top #6171
Performance
Synthetic Score
12,971
Efficiency
mid-high
The RTX 500 Mobile Ada Generation graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 26.02.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 18.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 159 mm². For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 16 RT Cores and 64 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1485 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2025 MHz. The nominal thermal design power is 35 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.02.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce x000A |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 2025 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 64800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 129600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.29 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 129.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 13.40% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.