RTX 3500 Embedded Ada Generation
Graphics Card RTX 3500 Embedded Ada Generation — Specifications, Tests & Benchmarks
RTX 3500 Embedded Ada Generation
GeForce x000A
•
AD104
•
21.03.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
100W
🏆 Top #6395
Performance
Synthetic Score
12,279
Efficiency
mid-high
RTX 3500 Embedded Ada Generation is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 21.03.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 35.8 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 5120 universal processors. Also available are 40 specialized cores for ray rendering and 160 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 432.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1725 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2250 MHz under load. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.03.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce x000A |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 160 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1725 MHz |
| Boost Clock | 2250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Recommended PSU | 300 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 144000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 360000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 23.04 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 360 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 31.71% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.