Riva TNT2 M64
Graphics Card Riva TNT2 M64 — Specifications, Tests & Benchmarks
Riva TNT2 M64
GeForce TNT2
•
NV5
•
12.10.1999
•
16 MB
•
SDR SDRAM
•
64 bit
🏆 Top #14100
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
Riva TNT2 M64 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fahrenheit architecture, released on 12.10.1999. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 63 mm² die. The memory subsystem features SDR SDRAM modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 1.14 GB/s. In standard mode, the core operates at 125 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 12.10.1999 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce TNT2 |
| GPU Variant | Riva TNT2 |
GPU
| Architecture | Fahrenheit |
| Codename | NV5 |
| Process Node | 250 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 15,000.0 million |
| Die Size | 63 mm² |
| Transistor Density | 238,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 2 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 125 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 143 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1.14 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 6.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 250 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 250 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.