Riva 128ZX
Graphics Card Riva 128ZX — Specifications, Tests & Benchmarks
Riva 128ZX
GeForce Riva
•
NV3
•
23.02.1998
•
8 MB
•
SDR SDRAM
•
128 bit
🏆 Top #14087
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The Riva 128ZX graphics adapter is based on the advanced modern architecture. NVIDIA announced this model on 23.02.1998. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 71 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of SDR SDRAM memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 1.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 23.02.1998 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Riva |
| GPU Variant | RIVA 128ZX |
GPU
| Codename | NV3 |
| Process Node | 350 nm (ST) |
| Transistor Count | 4,000.0 million |
| Die Size | 71 mm² |
| Transistor Density | 56,300 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 2x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 5.0 |
| OpenGL | 1.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 100 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.