Quadro4 100 NVS PCI
Graphics Card Quadro4 100 NVS PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro4 100 NVS PCI
Nvidia Quadro4 NVS
•
NV17
•
22.12.2003
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
•
10W
🏆 Top #14767
Performance
Synthetic Score
5
Efficiency
low
The Quadro4 100 NVS PCI (Celsius) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.12.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 65 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 5.31 GB/s. The GPU's base clock speed is 250 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 10 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 22.12.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro4 NVS |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV17 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 29,000.0 million |
| Die Size | 65 mm² |
| Transistor Density | 446,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 166 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 332 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 5.31 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 10 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.