Quadro2 MXR
Graphics Card Quadro2 MXR — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro2 MXR
Nvidia Quadro2 Celcius
•
NV11B
•
25.07.2000
•
32 MB
•
SDR SDRAM
•
128 bit
🏆 Top #14751
Performance
Synthetic Score
5
Efficiency
low
The Quadro2 MXR graphics adapter is based on the advanced Celsius architecture. NVIDIA announced this model on 25.07.2000. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 64 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 2.93 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 200 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 25.07.2000 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro2 Celcius |
| GPU Variant | NV11L B2 |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV11B |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 20,000.0 million |
| Die Size | 64 mm² |
| Transistor Density | 312,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 183 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.93 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.