Quadro T1000 Max-Q
Graphics Card Quadro T1000 Max-Q — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro T1000 Max-Q
GeForce Tx000
•
TU117
•
27.05.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #8878
Performance
Synthetic Score
6,022
PassMark
6,490
Efficiency
mid
The Quadro T1000 Max-Q graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 27.05.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 80.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 765 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1350 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 27.05.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Tx000 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 765 MHz |
| Boost Clock | 1350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Board Number | E4904 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 43200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 75600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.84 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.42 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 490 |
| PassMark (G2D Mark) | 388 |
| TPU Index Score | 6.82% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.