Quadro RTX 6000 Mobile
Graphics Card Quadro RTX 6000 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro RTX 6000 Mobile
GeForce Tx000
•
TU102
•
04.09.2019
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
🏆 Top #8592
Performance
Synthetic Score
6,600
PassMark
17,841
Efficiency
high
The Quadro RTX 6000 Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 04.09.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 754 mm² die contains approximately 18.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 72 RT Cores and 576 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 672.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1275 MHz with dynamic acceleration capability up to 1455 MHz.
General Information
| Release Date | 04.09.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Tx000 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU102 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,600,000.0 million |
| Die Size | 754 mm² |
| Transistor Density | 24,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 288 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 576 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 72 |
| Compute Units (SM/CU) | 72 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1275 MHz |
| Boost Clock | 1455 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 139700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 419000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.82 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 419 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 841 |
| PassMark (G2D Mark) | 763 |
| TPU Index Score | 30.67% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.