Quadro Plex 2100 D4
Graphics Card Quadro Plex 2100 D4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro Plex 2100 D4
Nvidia Quadro Plex
•
G92
•
25.07.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
640W
🏆 Top #12680
Performance
Synthetic Score
620
Efficiency
low
The Quadro Plex 2100 D4 graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 25.07.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 51.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 640 W. For stable system operation, a PSU of 1000 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro Plex |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 4 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 640 W |
| Recommended PSU | 1000 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 32000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 320 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.36% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.