Quadro P520 Max-Q
Graphics Card Quadro P520 Max-Q — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro P520 Max-Q
GeForce Px200
•
GP108
•
23.05.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
18W
🏆 Top #11203
Performance
Synthetic Score
2,286
PassMark
2,018
Efficiency
entry
The Quadro P520 Max-Q graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 23.05.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.8 billion transistorsistors transistors on a 74 mm² die. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 44.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1303 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1493 MHz. The nominal thermal design power is 18 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 23.05.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Px200 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1303 MHz |
| Boost Clock | 1493 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 44.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 18 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23890 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35830 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.92 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.83 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 018 |
| PassMark (G2D Mark) | 228 |
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.