Quadro P2200
Graphics Card Quadro P2200 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro P2200
GeForce Px200
•
GP106
•
10.06.2019
•
5 GB
•
GDDR5X
•
160 bit
•
75W
🏆 Top #7423
Performance
Synthetic Score
9,415
PassMark
9,415
Efficiency
mid-high
Quadro P2200 is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 10.06.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.4 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5X video memory capacity is 5 GB. Thanks to the 160 bit-bit bus, bandwidth reaches 200.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1493 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 10.06.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Px200 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1493 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 5 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 160 bit bit |
| Memory Bandwidth | 200.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.25 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG420 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 59720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 119400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 59.72 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 3.82 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 119.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 869 |
| TPU Index Score | 9.37% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.