Quadro P1000 Mobile
Graphics Card Quadro P1000 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro P1000 Mobile
GeForce Px000
•
GP107
•
07.02.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #9625
Performance
Synthetic Score
4,681
PassMark
4,498
Efficiency
mid
The Quadro P1000 Mobile (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 07.02.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.3 billion transistorsistors transistors on a 132 mm² die. The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.13 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1493 MHz with dynamic acceleration capability up to 1519 MHz. The TDP level for this model is 40 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.02.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
| GPU Variant | N18P-Q1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1493 MHz |
| Boost Clock | 1519 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.13 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Board Number | E2904 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24300 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48610 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 24.3 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.56 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 48.61 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 498 |
| PassMark (G2D Mark) | 579 |
| TPU Index Score | 4.51% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.