Quadro NVS 55 PCI
Graphics Card Quadro NVS 55 PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro NVS 55 PCI
Nvidia Quadro NVS
•
NV34B
•
31.05.2005
•
64 MB
•
DDR
•
64 bit
•
10W
🏆 Top #14713
Performance
Synthetic Score
7
Efficiency
low
The Quadro NVS 55 PCI (Rankine) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 31.05.2005. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 91 mm². The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 3.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 250 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 10 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro NVS |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV34B |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,000.0 million |
| Die Size | 91 mm² |
| Transistor Density | 494,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 3.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 10 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.