Quadro NVS 320M
Graphics Card Quadro NVS 320M — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro NVS 320M
GeForce NVS Mobile
•
G84
•
09.06.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
20W
🏆 Top #13646
Performance
Synthetic Score
179
PassMark
208
Efficiency
low
The Quadro NVS 320M (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 09.06.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 169 mm² die. The core configuration includes 32 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 22.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 575 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 20 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 09.06.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce NVS Mobile |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-HE |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 73.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 208 |
| PassMark (G2D Mark) | 84 |
| TPU Index Score | 0.35% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.