Quadro NVS 290
Graphics Card Quadro NVS 290 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro NVS 290
Nvidia Quadro NVS
•
G86S
•
04.10.2007
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
21W
🏆 Top #13915
Performance
Synthetic Score
125
PassMark
228
Efficiency
low
The Quadro NVS 290 (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 04.10.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 127 mm² die. The core configuration includes 16 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR2 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 459 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 21 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.10.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro NVS |
| GPU Variant | G86-827-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G86S |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 127 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 459 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 21 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P538 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1836 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3672 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 29.38 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 228 |
| PassMark (G2D Mark) | 47 |
| TPU Index Score | 0.28% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.