Quadro NVS 280 SD
Graphics Card Quadro NVS 280 SD — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro NVS 280 SD
Nvidia Quadro NVS
•
NV18C
•
31.05.2005
•
64 MB
•
DDR
•
64 bit
•
10W
🏆 Top #14807
Performance
Synthetic Score
4
PassMark
2
Efficiency
low
The Quadro NVS 280 SD graphics adapter is based on the advanced Celsius architecture. NVIDIA announced this model on 31.05.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 65 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 3.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 250 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 10 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 31.05.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Nvidia Quadro NVS |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV18C |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 29,000.0 million |
| Die Size | 65 mm² |
| Transistor Density | 446,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 3.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 10 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 |
| PassMark (G2D Mark) | 119 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.