Quadro M6000
Graphics Card Quadro M6000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro M6000
GeForce Mx000
•
GM200
•
21.03.2015
•
12 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #6985
Performance
Synthetic Score
10,238
PassMark
11,767
Efficiency
mid-high
The Quadro M6000 graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 21.03.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 8.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 601 mm². The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 317.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 988 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1114 MHz under load. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 21.03.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Mx000 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM200 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000,000.0 million |
| Die Size | 601 mm² |
| Transistor Density | 13,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 988 MHz |
| Boost Clock | 1114 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 317.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG600 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 106900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 213900 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 6.84 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 213.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 767 |
| PassMark (G2D Mark) | 728 |
| TPU Index Score | 13.59% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.