Quadro M4000
Graphics Card Quadro M4000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro M4000
GeForce Mx000
•
GM204
•
29.06.2015
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
120W
🏆 Top #11291
Performance
Synthetic Score
2,136
PassMark
6,673
Efficiency
mid
The Quadro M4000 graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 29.06.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 398 mm². For graphics processing, 1664 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 773 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 29.06.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Mx000 |
| GPU Variant | GM204-850-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1664 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 104 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 773 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG400 SKU 501 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 49470 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 80390 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 80.39 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 673 |
| PassMark (G2D Mark) | 667 |
| TPU Index Score | 6.49% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.