Quadro M2000M
Graphics Card Quadro M2000M — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro M2000M
GeForce Mx000M
•
GM107
•
03.12.2015
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #10414
Performance
Synthetic Score
3,494
PassMark
3,407
Efficiency
entry
The Quadro M2000M graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell architecture and was officially introduced on 03.12.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 148 mm² die contains approximately 1.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 80.19 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1098 MHz with dynamic acceleration capability up to 1137 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 55 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.12.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Mx000M |
| GPU Variant | N16P-Q3-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1098 MHz |
| Boost Clock | 1137 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Board Number | P2757 SKU 504 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18190 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 45480 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 45.48 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 407 |
| PassMark (G2D Mark) | 332 |
| TPU Index Score | 4.19% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.