Quadro K5000 Mac Edition
Graphics Card Quadro K5000 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro K5000 Mac Edition
GeForce Kx000
•
GK104
•
07.08.2012
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
122W
🏆 Top #10095
Performance
Synthetic Score
3,993
Efficiency
entry
The Quadro K5000 Mac Edition (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 07.08.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 172.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 706 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 706 MHz under load. The nominal thermal design power is 122 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.08.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Kx000 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 706 MHz |
| Boost Clock | 706 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 172.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 122 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22590 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 90370 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 90.37 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.39% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.